SotA Yeni UO Olabilir Mi?

Shroud Of The Avatar, Yeni Ultima Online olabilir mi? UO'nun tahtına oturabilir mi göreceğiz. Oyun hakkında Türkçe Anlatım ve Soru/Cevaplar.

Merhaba,

2013 Mart ayında UO'nun yapımcısı olan Richard Garriot, yeni bir oyun yapacağını duyurdu. Bunun üzerine kickstarter üzerinden kampanya başlattı ve bir milyon dolar isterken, iki milyon dolar topladı. Kampanya başarıyla tamamlandı. Richard Garriot, ilk roleplay oyununu kodlayan ve ilk online oyunu yapan kişi. Bununla beraber Ultima Online kısaca UO, 1997 yılından bugüne kadar hala oynanan gönüllerde taht kurmuş bir oyun. 

Şöyle bir gerçek var ki, Ultima Online ölüyor.

Yukarıda belirtilen görselde, zaman içerisinde Ultima Online kelimesiyle ilgili yapılan aramaları gösteriyor. Ne yazık ki 2004'e kadar gösteriyor, oysa ki 2000-2004 yılı arasında büyük çıkış yakalamıştı. Bunu şemanın başından görebiliyoruz zaten, git gide azalan ama sadık bir kitlesi var UO'nun. Bundan 5-10 sene sonra ancak bir iki sunucu kalacağı da çok açık.

Ondan bir alternatif aramak çok mantıklıydı e bir de UO'nun babası Richard Garriot yeni oyun yapacağını duyurunca daha da mantıklı hale geldi. UO oynadıysanız ve Richard Garriot size tanıdık geliyorsa bunun sebebi; suratı oyundaki Lord British'in suratının birebiridir ve oyunda Lord British olarak geçiyor.

Şu an oyun 11.000.0000 $ toplamış durumda, geçen ay 10M$ ödülü olarak herkese birer pelerin verildi bu arada, alttaki videolarda oyun hakkında genel durumu anlatmaya çalıştım, 3 videonun toplam süresi 45 dakika civarında olması lazım vaktiniz varsa tek türkçe kaynak olduğundan izlemenizi öneririm.

  1. Shroud Of The Avatar - Genel Anlatım ve Durum => https://www.youtube.com/watch?v=zCVnsoezqYs
  2. Shroud Of The Avatar - Offline Oynanış ve İlk Görev => https://www.youtube.com/watch?v=VTyfX9Tf07Y
  3. Shroud Of The Avatar - Online Oyun / Evler / Skiller / Dungeon => https://www.youtube.com/watch?v=4xoe_si6XxI

Bununla birlikte videolardan sonra bana gelen bir kaç soru ve benim aklıma gelen bir kaç konu var. Bunlar şöyle;

+ Evler sadece parayla mı alınabiliyor?
- Oyunda evleri zanaatkar oyuncular yapabiliyor.

+ Çok bug var mı?
- Bug var, çok yok. Can sıkıcı şeylerle çok karşılaşmıyorsunuz.

+ Animal Tamer neler yapabiliyor?
- UO'da olan herşeyi yapabiliyor, bugüne kadar bir kişinin yanında evcil timsah gördüm. Henüz binekler yok, eklenecekmiş.

+ Daha fazla bilgiyi nereden edinebiliriz?
- Harita için sotamap.com ve bilgi için sotawiki.com var. Geri kalanını siteden ve forumlardan öğrenebilirsiniz.

+ Birlikte oynayalım!
- Oyuna girdiğinizde F butonuna basıp Friend List'e beni ekleyebilirsiniz. Nickim Rys Montenegro.

+ UO'da olan tüm skiller var mı?
- Gördüğüm kadarıyla UO'dan daha fazla skill ve kombinasyon var ama UO'daki bazı skiller yok. Şu ana kadar gördüğüm en büyük eksik hırsızlık ama ekleneceğini umuyorum. Onun dışında begging gibi gereksiz skilleri de kaldırmışlar.

+ Sota Türkiye?
- En kısa zamanda en azından bir blog olarak açmayı düşünüyorum. Şu an oyunda hiç Türk'e denk gelmediğimden dolayı bu süreci biraz ağırdan alacağım.

+ Oyunu denemek istiyorum, beğenirsem alacağım. Nasıl olur?
- Steam üzerinden oyunu satın alın. Ardından oyunda hesap açıp bir kaç saat dolanın, beğenirseniz oynamaya devam edersiniz. Beğenmezseniz 6 saat oyun süresini ve 24 saat satın alma süresini geçmediğiniz takdirde Steam'e oyunu iade edip paranızın tamamını geri alabilirsiniz.

+ Ben oyuna versiyon X de girip baktım, beğenmedim. Yine girmelimiyim?
- Her versiyonda oyuna inanılmaz şeyler ekleniyor ve versiyon versiyon oyun toparlanıyor. SotA ekibi oyunu oyuncular içerdeyken geliştirmek gibi bir (bence) hata yaptı. Bu nedenle ilk versiyonlarda girip beğenmeyip çıkıp giden bir çok oyuncu var. Bunlardan biri benim, Nisan ayından sonra 6 ay oyuna hiç bakmadım, son girdiğimde bıraktığım oyunla arasında dağlar kadar fark olduğunu gördüm. Hem grafik, hem oyun dinamiği açısından.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim,
Oyunda görüşmek üzere!